Kongre Turizmi

Kongre turizmi son dönemlerde oldukça sık duyulan kavramlardan bir tanesidir. Kongre turizmi nedir? sorusunun cevabı olarak ülkede düzenlenen kongrelere yurtdışından ve yurtiçinden ziyaretçi çekmek amacı ile düzenlenen çeşitli uzmanlık konularını kapsayabilen bir turizm çeşididir denilebilir.

Kongre Turizminin Önemi

Kongre turizminin son dönemlerde çok cazip gösterilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların ilki kongrelere katılım sağlayan ziyaretçilerin belirli bir dalda uzmanlığı olan bir kesimden olması sebebi ile kongre düzenlenen merkezlere ortalamanın üzerinde gelir bırakma durumlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle yurtdışından gelen misafirleri ağırlama konusunda ülkemizin son yıllarda kongre turizmi konusunda tanıtıcı faaliyetlerini arttırdığı görünmektedir. Bir diğer anlatım ile kongre turizmi kapsamı sadece kongrede düzenlenen merkezlerle sınırlı kalmayıp çevre destinasyonlarında oldukça olumlu etkileyen faaliyetlerdendir. Kongre turizmini bir diğer önemli kılan nokta ise yaz haricinde de düzenlenebilmesi sebebiyle özellikle bu bölgelerde yaşayan esnaf ve oteller bakımından önemli gelir kaynaklarını oluşturmasından ileri gelmektedir. Bu avantajlar nedeni ile kongre düzenlenen bölgelerde altyapı ve üst yapı çalışmaları hız kazanarak gelişimine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgenin yurtdışı ve yurtiçin tanıtımında oldukça önemli rol oynamaktadır.

Kongre Turizmini Ön Plana Çıkarmak için Neler Yapılmalıdır?

Kongre turizmi bir bölgenin gelişmesinde oldukça önemli yer alan turizm faaliyetlerinden bir tanesidir. Sadece yurtdışı misafirler için değil yurtiçi misafirler için de düzenlenebilen kongrelerin planlaması bir iki sene öncesinden yapılmaya başlamakta katılımın büyüklüğüne göre bu süre daha uzun sürebilmektedir. Kongre turizmini ön plana çıkarmak için ülke olarak tanıtım faaliyetlerinin sürdürülebilir şekilde yapılması önem arz etmektedir. Kongre turizminin sürdürülebilir bir gelir kaynağı olması için tanıtım faaliyetlerinin iyi yapılması ve organizasyon aşamasında planlı işler yapılması gerekmektedir. Emitour olarak ulusal ve uluslararası kongreleriniz için   kurumsal yapımız ile sizlere kaliteli hizmetler sunmaktayız.